Ethiopian
Jakie są najnowsze trendy żywieniowe w hodowli świń w 2024 roku?
Wywiad z zootechnikiem, specjalistą do spraw żywienia zwierząt Markiem Kasprzykiem
Ethiopian

 

“Biegunka u świń? 100 lat temu na wsiach podawano pokruszoną, glinianą dachówkę…”

Żywienie trzody chlewnej w 2024 roku

Hodowla świń, a zwłaszcza jej intensyfikacja, postęp genetyczny, wymagania żywieniowe oraz środowiskowe stanowią duże wyzwanie dla hodowców. Odpowiednie żywienie trzody chlewnej wpływa na większość parametrów opłacalności hodowli, takich jak: zużycie paszy/na kilogram przyrostu masy ciała, śmiertelność zwierząt, długość tuczu czy plenność macior.

Współczesne rasy świń mają duże wymagania żywieniowe, dlatego ich pasze zawierają wysoki poziom białka i energii, co skutkuje różnymi problemami zdrowotnymi (niewydolność jelit, biegunka, wysoki poziom amoniaku w powietrzu czy mokra ściółka). Właśnie dlatego przez wiele lat powszechnie stosowano tlenek cynku w sektorze produkcji trzody chlewnej w celu przeciwdziałania powyższym zjawiskom oraz ograniczenia biegunki.

Niestety wpływ tlenku cynku na środowisko nie pozostaje obojętny. W związku z tym występują coraz większe ograniczenia w stosowaniu tlenku cynku w hodowli świń – i pojawiła się konieczność wykorzystania produktów o analogicznym działaniu, które nie mają szkodliwego wpływu na środowisko.

Mega Stopper jako naturalna alternatywa dla tlenku cynku

Polska firma Polfeed będąca wiodącym producentem suszów owocowych w Europie, opracowała na bazie naturalnych surowców innowacyjny produkt, który działa równie skutecznie jak tlenek cynku – Mega Stopper. Jest to preparat stworzony na bazie glinokrzemianów i węgla, który stabilizuje i zagęszcza treść pokarmową.

Jak to było 100 lat temu?

W przeszłości tlenek cynku lub inne syntetyczne produkty nie były stosowane w hodowli świń. Jak więc sobie radzono na wsiach w przypadku zatrucia u zwierząt hodowlanych? – To właśnie bardzo ciekawa sprawa – opowiada Marek Kasprzyk, zootechnik, specjalista ds. żywienia zwierząt i współzałożyciel firmy Polfeed.

– Moja babcia w latach 30’ ubiegłego wieku już wtedy wiedziała, że zatrutym zwierzętom warto dawać… pokruszoną, czerwoną dachówkę. Wiem, to brzmi absurdalnie. Jednak jest w tym zjawisku ukryta, ludowa mądrość. Wtedy dachówki tworzono m.in. z gliny. To właśnie ta glina okazywała się lekarstwem na wszelkiego rodzaju problemy jelitowe zwierząt. Nasze babcie wiedziały to… od swoich babć. Ta wiedza była przekazywana od pokoleń. Osoby, które zajmowały się hodowlą, obserwowały… zwierzęta. Zwierzęta same (w przypadku zatrucia) instynktownie poszukiwały ziemi zawierającej glinę i ją jadły. To instynkt. – tłumaczy współzałożyciel firmy Polfeed, Marek Kasprzyk.

Natura powinna być głównym technologiem ds. żywienia

Jak dodaje specjalista ds. żywienia zwierząt, Marek Kasprzyk: – Myśmy to widzieli na żywo, gdy wysypaliśmy mokry mułek (węglowo-glinokrzemianowy) przed naszym zakładem produkcyjnym. W ciągu paru godzin zleciało się dzikie ptactwo z całego regionu i zaczęło jeść nasz surowiec. Natura jest niesamowita. – Nasz produkt bazuje właśnie na „wiedzy czerpanej prosto z natury” oraz na „instynktownym zachowaniu zwierząt”. To właśnie natura jest naszym głównym technologiem ds. żywienia. – śmieje się Kasprzyk. – Właśnie tak powstał nasz produkt, Mega Stopper…

Korzyści ze stosowania produktu Mega Stopper: skutecznie wiąże toksyny, nie przenika do krwi, poprawia strukturę kału…

Proporcja kaolinitu do węgla zapewnia uzyskanie unikatowej mikroporowatej struktury, dzięki czemu nasz produkt skutecznie wiąże różnego rodzaju toksyny (mykotoksyny i endotoksyny) znajdujące się w przewodzie pokarmowym zwierząt. Nie przenika do krwi w przeciwieństwie do antybiotyków oraz działa jak gąbka (czyści przewód pokarmowy) przy niewielkim stopniu sorpcji składników odżywczych, witamin i minerałów z paszy.

Jak wynika z badań i obserwacji na farmach świń, dzięki regularnemu korzystaniu z Mega Stoppera w ilości 0,1-0,5% w mieszankach paszowych przeznaczonych dla prosiąt odsadzonych, spada poziom amoniaku w powietrzu, co powoduje lepszą zdrowotność i kondycję zwierząt, a co za tym idzie redukcję nieprzyjemnego zapachu w obiekcie jak i w najbliższym otoczeniu.

Po zastosowaniu Mega Stoppera zaobserwowano nie tylko poprawę struktury kału (z dobrej na bardzo dobrą), ale również zmniejszenie częstotliwości występowania biegunek. Kolejnymi zaletami naszego produktu są również mniejsze upadki wśród świń, większe przyrosty masy ciała oraz lepsze wykorzystanie paszy. Dla wszystkich hodowców chętnych do przetestowania naturalnej alternatywny dla tlenku cynku, oferujemy nieodpłatne próbki Mega Stoppera w celu przekonania się, jak skuteczna w walce z problemami żywieniowymi zwierząt jest natura.

Masz pytania?
Zachęcamy do kontaktu! Nasz Specjalista ds. Jakości i Sprzedaży firmy Polfeed, Tomek Merta już czeka! >>tomasz.merta@polfeed.pl

Grupa wiekowa/masa ciała Dawkowanie Mega Stoppera do tony paszy
prosięta 1-7 kg 3kg/ tonę
prosięta 7-15kg 3÷5 kg/tonę
warchlaki 15-30 kg 3 kg/tonę
tuczniki 30-120 kg 1÷2 kg/tonę
lochy 1÷2 kg/tonę
Masa ciała Dawkowanie Mega Stoppera* Średnie zużycie Mega Stoppera na sztukę/masa ciała
1-30 kg (prosięta, warchlaki) 3÷4 kg/tonę paszy (od 1-30 kg masy ciała świni) 0,14 kg
30-120 kg (tuczniki) 1÷2 kg/ tonę paszy (od 30-120 kg masy ciała świni) 0,35 kg
1-120 kg masy ciała świni na sztukę 0,49 kg
lochy 1÷2 kg/tonę paszy 2 kg na sztukę rocznie

*W przypadku ostrych stanów zapalnych przewodu pokarmowego można zastosować nawet 6 kg na tonę paszy bez ryzyka powikłań.

21.10.2024